Globalne ocieplenie

Abecadło globalnego ocieplenia Cz.I A,B,C

Alicja Barcikowska 27 listopada 2015 r.

wychudzony-niedzwiedz-polarny-w-17052_l

Czy to źle, że będzie cieplej? Dlaczego, mimo globalnego ocieplenia, w USA są coraz mroźniejsze zimy? Czy wulkany emitują więcej CO2 niż ludzie? Czy klimat zmienia się niezależnie od człowieka i w związku z tym nie musimy nic robić?
Postanowiłam zebrać odpowiedzi w przystępne „abecadło”. Nie wyczerpuje ono tematu, ale mam nadzieję, że w sposób przystępny wyjaśnia różne wątpliwości.

Arktyka
Arktyka jest tym rejonem świata, gdzie zmiany wywołane globalnym ociepleniem są szczególnie widoczne i postępują w szybkim tempie. Przez ostatnie 4 lata powierzchnia lodu morskiego Arktyki zmniejszyła się o 1,5 mln km2 – jest to ubytek równy niemal pięciokrotnej powierzchni Polski.
WWF opublikowała ostatnio najnowszy raport „Zmiany klimatu w Arktyce – konsekwencje dla świata
Klimatolodzy pokazują w nim, że Arktyka topnieje szybciej niż przewidywano oraz że skutki efektu cieplarnianego w tym rejonie będą mieć dramatyczne konsekwencje dla całego świata. Nie tylko dla niedźwiedzi polarnych, z których coraz więcej głoduje i umiera z wycieńczenia, z powodu kurczenia się pokrywy lodowej – ich miejsca polowań. Takiego umierającego niedźwiedzia polarnego widać na zdjęciu, jakie zrobiła norweska podróżniczka, Kerstin Langenberger.
Na przykładzie Arktyki można zobaczyć jak działają sprzężenia zwrotne regulujące klimat. Na przykład wzrost temperatury powoduje topnienie się lodu lub śniegu. Lód działał jak lustro, odbijając światło (i energię cieplną). Po roztopieniu warstwy lodu, ciemna odkryta ziemia albo woda pochłaniają światło, nagrzewają się mocniej niż dotychczas i przyspieszają topnienie pozostałego lodu. Zamarznięta ziemia Arktyki i mokradła magazynują dwa razy więcej węgla pierwiastkowego niż atmosfera. Jeśli Arktyka nadal będzie się ocieplać, ziemia będzie topnieć i uwalniać do atmosfery znaczne ilości węgla w postaci dwutlenku węgla i metanu. Naukowcy podejrzewają, że wzrost poziom metanu w atmosferze jest właśnie częściowo wynikiem ocieplenia arktycznej tundry.

Bioróżnorodność
Czy nie jest tak, że gatunki po prostu przystosują się do wyższej temperatury? Przystosowują się, ale dużo wolniej niż my te zmiany klimatu powodujemy.
„Wiemy z badania dawnych zmian klimaty, że ekosystemy odpowiadają na kilka stopni globalnych zmian temperatury w ciągu tysięcy lat,” mówi profesor Noah Diffenbaugh, specjalizujący się w badaniu globalnych zmian środowiska . „Ale bez precedensu jest tempo, wymuszające zmiany w ciągu kilkudziesięciu lat. To jest o rząd wielkości szybciej i widzimy już, że niektóre gatunki są zagrożone przez to tempo zmian.”( Climate Change Occurring Ten Times Faster Than at Any Time in Past 65 Million Years )
Trzeba pamiętać, że globalne ocieplenie to nie tylko zmiany w temperaturze, to też zmiany w prądach morskich, opadach atmosferycznych i wilgotności powietrza oraz bardziej zmienna pogoda i zdarzające się częściej ekstrema pogodowe, a nawet wzrost kwasowości oceanu – wszystko to jest związane ze zmianami klimatu.
Sprawia to, że ocieplenie klimatu zagraża gatunkom na różne sposoby:
– powoduje utratę siedlisk i terenów polowań: topniejący lód w Arktyce – utrata terenów dla niedźwiedzi polarnych czy morsów, coraz częstsze susze i ogromne pożary lasów itp.
– zaburzenia u podstaw łańcuchów pokarmowych: na zmiany temperatury wrażliwe są organizmy stanowiące podstawę łańcuchów pokarmowych jak plankton w oceanach. Mimo mikroskopijnych rozmiarów plankton roślinny spełnia ogromną rolę nie tylko w oceanach, ale także na całej kuli ziemskiej. Nie dość, że jest podstawą morskiego łańcucha żywieniowego, to produkuje połowę światowego tlenu, jednocześnie absorbując dwutlenek węgla. Niestety planktonu jest coraz mniej.

Aby zobaczyć jak złożony i poważny jest temat wpływu zmian klimatu na bioróżnorodność, polecam artykuł Jaki klimat dla ptaków?

Chiny
Chiny mają bardzo duży wpływ na środowisko na całej planecie. Zanieczyszczenia z Chin docierają nawet do Europy i USA, co niedawno udowodniono. Przy czym często są to zanieczyszczenia z produkcji towarów zamawianych właśnie przez nas….

Niektórzy argumentują, że skoro Chiny jako państwo emitują najwięcej CO2 i w najbliższych latach ich emisja nie spadnie, to nie ma sensu, by państwa UE redukowały swoje emisje. Jednak w przeliczeniu na mieszkańca, emisje CO2 w Chinach są zdecydowanie niższe niż w UE.

Nie możemy wymagać od Chińczyków, by ograniczali swoje emisje bardziej niż my, prawda? My możemy mieć samochody, a Chińczycy nie? To byłoby bardzo niesprawiedliwe i nikt z państw rozwijających się na to nie zgodzi. To państwa najbogatsze, z najwyższymi emisjami CO2 na mieszkańca muszą pokazać, jak można zmienić styl życia na taki, który jest zrównoważony. Na mapie z Wikipedii widać, w których państwach te emisje CO2 na osobę są najwyższe.

Dobre wieści są takie, że Chiny mocno zaangażowały się w produkcję OZE (odnawialnych źródeł energii). Kraj ten stał się tutaj światowym liderem, wyprzedzając nawet Europę, a w zeszłym roku zainwestował aż 56 miliardów dolarów w rozwój OZE! Na pewno inwestycje Chin w OZE nie wynikają tylko z przejęcia się globalnym ociepleniem, bardziej widzę w tym chęć zarobienia na produkcji i zmniejszenia choć trochę zjawiska smogu, który w chińskich aglomeracjach występuje w stężeniu wręcz zabójczym. I dobrze, powód jest tu mniej ważny niż efekty.

CO2
Dwutlenek węgla – główny negatywny „bohater” globalnego ocieplenia. C02 jest gazem cieplarnianym. Im więcej jest go w atmosferze, tym temperatura wzrasta. Od czasów rewolucji przemysłowej stężenie CO2 w atmosferze stale rośnie.
Po prostu ludzie uwalniają do atmosfery ogromne ilości CO2 ze spalania paliw kopalnych, więc nic dziwnego, że go przybywa… Od końca lat 50-tych XX wieku koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła z poziomu 315 ppm (cząstek na milion cząsteczek powietrza) do około 400 ppm. Obecnie koncentracja dwutlenku węgla z roku na rok rośnie o 2 cząsteczki na milion i proces ten przyspiesza.

CDNWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!