Twoje Konto

Nie masz konta? Chcesz być na bieżąco z nowościami? Zarejestruj się i zasubskrybuj nasz newsletter!

Kategorie

Ostatnie Wpisy

Archiwum

Znajdy.pl
Marz 20

Oskoła - zdrowy sok z brzozy

brzozy     Biała Pani Lasów budzi się z zimowego uśpienia. Możemy teraz otrzymać od niej zdrowy, wzmacniający sok.

Brzoza nie jest drzewem długowiecznym, dożywa około 180 lat. Jest to gatunek pionierski i ekspansywny, jako pierwsza wyrasta na ugorach, jest odporna na różne zanieczyszczenia. Kojarzy się z wiosną, nowym życiem. Symbolicznie jest związana z Wenus i żywiołem wody. Nasi przodkowie wykorzystywali gałązki brzozowe do odpędzania złych duchów. Z gałązek brzozy były także miotły czarownic, a z drzewa brzozowego robi się runy.

Brzoza nie przez przypadek była świętym drzewem naszych przodków. Współczesne badania wykazały, że drzewo to silnie jonizuje ujemnie powietrze, a ujemne jony działają leczniczo na organizm człowieka. Wystarczy więc samo przebywanie w brzozowym zagajniku, by poczuć się lepiej.

Wczesną wiosną można natomiast skorzystać także z brzozowego soku. Sok z brzozy, zwany oskołą, smakuje jak woda z lekko słodkawo-drzewnym posmakiem. Ma on wysoką zawartość witamin i składników mineralnych, w tym witaminy C, potasu, manganu, tiaminy i wapnia. Sok jest słodki, bo znajdują się w nim naturalne cukry (glukoza i fruktoza). Działa ogólnie wzmacniająco, dodaje energii, reguluje przemianę materii, ma też właściwości oczyszczające organizm i lecznicze: oskoła zawiera związki pobudzające wydalanie moczu, a wraz z nim jonów sodu, chloru i kwasu moczowego. Wypłukuje więc złogi z przewodów moczowych i zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych. Wspomaga leczenie stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego. Ma też pozytywny wpływ na cerę. W kosmetologii sok brzozowy jest składnikiem szamponów, bo stymuluje porost włosów, czyni je lśniącymi i pomaga zlikwidować łupież. Dla wzmocnienia włosów mieszano go kiedyś ze spirytusem lub alkoholem domowej produkcji w proporcji 1:1 i wcierano w skórę głowy. Jego skondensowanej formy używa się jako dodatku do kremów, bo sok brzozowy działa wybielająco na skórę i wspomaga usuwanie piegów. Okłady z soku na oczy nawilżają powieki, pomagają w usuwaniu cieni i worków pod oczami. 20 minutowy relaks z takimi okładami zmniejszy zmęczenie narządu wzroku, szczególnie tym osobom, które kilka godzin spędziły przed monitorem komputera.

Sok zbiera się wczesną wiosną, gdy dni są już ciepłe, a noce jeszcze mroźne, mniej więcej na 3 tygodnie przed pękaniem pąków. Sposoby są dwa: wywiercony w pniu otwór, w który wkłada się rurkę lub sączek, po którym płyn ścieka do podstawionego pojemnika. Sok płynie w warstwie powierzchniowej między korą a miazgą. Najlepiej wybrać brzozę o średnicy nie mniejszej niż 20 cm, z dobrze rozwiniętą koroną. Otwór wierci się w odległości 20-50 cm od ziemi. Od średnicy drzewa zależy ilość otworów, które można wyciąć. Jeden na 20-25 cm; 25-35 cm – dwa; 35-40 - trzy otwory, a powyżej 40 cm – cztery. Sezon trwa 2-3 tygodnie. W ciągu doby można zebrać z jednego dorosłego drzewa nawet kilkanaście litrów soku, ale warto zatrzymać się na 3-4 litrach. Aby drzewo przetrwało nie powinno się go mocniej i dłużej eksploatować. Z jednej brzozy, bez szkody dla drzewa, można pozyskać od kilku do kilkunastu litrów soku. Po sezonie nacięcie należy zabezpieczyć przed dostępem szkodników i ułatwić brzozie zasklepienie otworu. Najłatwiej zatkać otwór kołkiem z gałązki tej samej brzozy i zastosować maść ogrodniczą.

Drugi sposób to obcięcie sekatorem rosnącej w górę gałązki o przekroju około 0,5cm i zawieszenie na niej butelki. Gałązkę sznurkiem przywiazujemy do pnia, aby była skierowana do ziemi. Po zakończeniu pozyskiwania soku odwiązujemy gałązkę.

Gdy sami pozyskujemy sok brzozowy, możemy go przez jakiś czas przechować. W lodowce przetrwa około 4-6 dni. A przechowywany w zamrażarkach będzie się nadawał do użytku przez pół roku. Soku brzozowego nie należy podgrzewać, gdyż traci właściwości lecznicze.

Źródła:

Ellen E. Hopman Drzewa magiczne, drzewa lecznicze. Warszawa: Wydawnictwo Alfa

Moda na Zdrowie Nr 1 (92) 2011 "Brzoza, która leczy"

Wiosenny sok z drzewa

Sok brzozowy


Alicja Barcikowska

Z zawodu psycholog i doradca zawodowy, a prywatnie: żona, artystka, wegetarianka. Specjalizuję się w zagadnieniu świadomości ekologicznej. Więcej o mnie na www.amvaradel.com

Komentarze dla tego wpisu:

Odpowiedz na Wpis:

Musisz się zalogować aby komentować wpisy.