Styl życia

Cardline: Zwierzęta – więcej niż gra (recenzja)

Alicja Barcikowska 28 października 2016 r.

karty-cardline

W metalowym pudełku zamknięta jest talia 110 dwustronnych kart z wizerunkami zwierząt. Obrazy są bardzo udane, realistyczne, a jednocześnie malarskie, oddające w jakiś sposób charakter portretowanego zwierzęcia i jego środowisko.

Tych wizerunków jest 110, mamy na nich zwierzęta z całego świata, ze wszystkich kontynentów, od bezkręgowców (ślimak, owady, skorupiaki, pająki) poprzez ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki, wśród których jest też człowiek. Przedstawiciele fauny reprezentują zarówno gatunki pospolite (np. biedronka), jak i rzadkie, chronione (np. kondor), jest też kilka kart przedstawiających zwierzęta udomowione. Umieszczenie na jednej z kart człowieka jest według mnie dobrym pomysłem, gdyż podkreśla naszą przynależność do królestwa zwierząt.

Tym, co zaskakuje, jest fakt, że według instrukcji dołączonej do kart przewidziano wyłącznie używanie ich do gry i to niezbyt wyrafinowanej, polegającej na układaniu zwierząt według wartości podanych na każdej karcie, takich jak: średnia wielkość, waga, przeciętna długość życia. Tymczasem karty te mogą stanowić świetne narzędzie do edukacji przyrodniczej, ale nie tylko. Młodsze dzieci mogą bawić się w zgadywanie, co to za zwierzę (wystarczy zasłonić nazwę), starsze – grupować zwierzęta według podanego klucza np. miejsca występowania, środowiska życia, sposobu odżywiania itp. Dobrą zabawą edukacyjną jest też losowanie zwierzęcia i wyszukiwanie o nim informacji. Śmiało można polecić tą talię nauczycielom przyrody, biologii i geografii jako świetną pomoc dydaktyczna, mogąca służyć do aktywizowania uczniów i przybliżania im wiedzy w atrakcyjny sposób. Możliwości kreatywnego wykorzystania talii kart są dziesiątki. Mnie te karty służyły nawet do medytacji – jako wizerunki zwierząt mocy.

Warto dodać, że Cardline wydało podobne karty z dinozaurami i innymi wymarłymi gatunkami. Obie talie zwracają uwagę wysoką jakością wykonania.

W Polsce karty dystrybuuje Wydawnictwo Rebel http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,485/Cardline-Zwierzeta.htmlWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!