Kultura i społeczeństwo

Dzień Ziemi w Krasnymstawie, 2017

Alicja Barcikowska 26 kwietnia 2017 r.

Dień Ziemi 2017 Krasnystaw

Około pół tony elektrośmieci, 300 kg makulatury i 450 przekazanych sadzonek. To najbardziej namacalny bilans festynu z okazji Dnia Ziemi, jaki 22 kwietnia odbył się w Krasnymstawie.

Głównym celem tego wydarzenia było promowanie podejścia ekologicznego oraz budowanie postawy wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Gościny udzielił nam KDK i tam odbyły się takie atrakcje jak występy artystyczne: Piotra Jaworskiego, kabaretu młodzieżowego „Kontrast w kabarecie” z MDK, pokazu tańca flamenco w wykonaniu tancerki i instruktorki Łucji Krasińskiej oraz występ kapeli folkowej Uroczysko. Na festynie podsumowaliśmy też wyniki konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Eko wyzwania i rozwiązania”.

Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi oraz firmie Kras-Eko osoby, które przyniosły makulaturę i/lub elektrośmieci, otrzymywały sadzonkę drzewa: były to sadzonki świerku, jodły, buka i dereń. W ten sposób zebraliśmy około pół tony elektrośmieci, 300 kg makulatury, a Lasy Państwowe przekazały około 450 sadzonek. Ta akcja cieszyła się niewątpliwie największym powodzeniem i możemy obiecać, że będą kolejne edycje.

Imprezie towarzyszyły też stoiska informacyjne i promocyjne organizacji pozarządowych: Krasnostawskiej Grupy VIVA!, Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Chełmskiej Straży dla Zwierząt, Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego „Viridis”, Fundacji Sanctus Nemus, Stowarzyszenia Twórców Kultury „Paleta”, PTTK Krasnystaw oraz Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawie. Nie dopisała nam pogoda, dlatego niestety nie odbyły się rajd rowerowy i gra miejska – ta zostanie przeprowadzona w późniejszym terminie.

Organizatorami festynu były Fundacja Sanctus Nemus wraz ze Stowarzyszeniem Wspólny Krasnystaw. Po raz pierwszy na taką skalę zorganizowaliśmy obchody Dnia Ziemi w Krasnymstawie, a pozytywne recenzje przekonują nas, żeby za rok ponownie porwać się na takie przedsięwzięcie. Impreza odbyła się dzięki grantowi w ramach programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz dotacji z budżetu miasta Krasnystaw.

 Wydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!