Wydarzenia

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019

industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu.

Wiedza o globalnym ociepleniu i jego skutkach oraz o metodach ograniczania emisji CO2 jest zdecydowanie za mało obecna w mediach.

Wręcz przeciwnie, mimo powagi sytuacji, obserwujemy bardzo niepokojące ignorowanie i bagatelizowanie tematu.

Apelujemy o rzetelne i odpowiedzialne informowanie o globalnym ociepleniu!

Apel można podpisywać na stronie:

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Do_TVP_TVN_Polsat_TV_Puls_Interiapl_Onetpl_Wppl_i_innych_Redakcji_Apel_do_mediow_informujcie_o_globalnym_ociepleniu/?cxxEebb

Pełna treść poniżej:

Do: TVP, TVN, Polsatu, TV Puls, Interia.pl, Onet.pl, Wp.pl oraz do Redakcji i Dziennikarzy innych mediów

Żyjemy w przełomowym momencie dziejów ludzkości, a nawet dziejów Ziemi. W epoce antropocenu, w której to nasze, ludzkie decyzje wpływają na funkcjonowanie całych ekosystemów, powodują wymieranie kolejnych gatunków, a nawet – ze względu na globalne ocieplenie – zagrażają przetrwaniu cywilizacji i ludzi.

Raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC), opublikowany 8 października br. jasno wskazuje, że jedynym sposobem na zatrzymanie nieodwracalnych zmian jest drastyczna redukcja emisji CO2 do atmosfery i że mamy na to jedynie kilkanaście lat. Według ekspertów, aby nie przekroczyć progu bezpieczeństwa 1,5ºC, już w 2030 roku globalna emisja CO2 musiałaby spaść o około 45 procent w porównaniu do emisji z 2010 roku. W 2050 roku powinien zostać osiągnięty poziom wyzerowania naszych emisji. Wymagać to będzie głębokiej transformacji naszej gospodarki, ekonomii i życia społecznego.

Tymczasem wiedza o globalnym ociepleniu i jego skutkach oraz o metodach ograniczania emisji CO2 jest zdecydowanie za mało obecna w mediach. Wręcz przeciwnie, mimo powagi sytuacji, obserwujemy bardzo niepokojące ignorowanie i bagatelizowanie tematu globalnego ocieplenia czy wręcz nadal pojawiające się w mediach negowanie problemu (denializm).

Dlatego apelujemy o rzetelną i odpowiednią do wagi sytuacji politykę informacyjną i powszechną edukację o problemie zmian klimatu.

W szczególności domagamy się:

  • obszernego i oddającego międzynarodowe znaczenie relacjonowania szczytu klimatycznego ONZ “COP24” w Katowicach. Szczyt odbędzie się w dniach 3 – 14 grudnia, a jego znaczenie dla przeciwdziałania globalnemu ociepleniu jest kluczowe. Chcemy pełnych, rzetelnych relacji z tego wydarzenia.
  • Apelujemy o przekazywanie w programach informacyjnych wiadomości o wydarzeniach związanych z globalnym ociepleniem, np. o katastrofach naturalnych, z odpowiednim komentarzem eksperckim.
  • Chcemy zapraszania do programów publicystycznych prawdziwych ekspertów, zamiast udzielania czasu antenowego denialistom klimatycznym, czyli osobom kwestionującym ustalenia naukowe w kwestii globalnego ocieplenia. Za wzór może służyć decyzja BBC, które we wrześniu br. podjęło taką decyzję, by zapobiegać wprowadzaniu w błąd widzów.
  • Domagamy się wprowadzenia związanej z globalnym ociepleniem edukacji ekologicznej do prognoz pogody. Za niewłaściwe uważamy opowiadanie o anomaliach klimatycznych takich jak kolejne rekordowe upały czy susze, bez wzmianki o tym, że zjawiska te są związane z globalnym ociepleniem i będą się nasilać, jeśli nie ograniczymy naszych emisji CO2.

    Jesteśmy przekonani, że media odgrywają i będą odgrywać bardzo istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Nie da się przecenić wpływu mediów głównego nurtu na kształtowanie świadomości ekologicznej. Wierzymy, że staniecie Państwo na wysokości zadania i poprzez rzetelne i odpowiedzialne informowanie, będziecie wspierać proces transformacji i przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

    Z poważaniem

(Foto: Pixabay)

 Wydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!