Wydarzenia

Pierwszy sklepik charytatywny „Skarby serca” w Krasnymstawie

15/07/2016

sklepik charyt. logo

Masz niepotrzebne rzeczy, które są w dobrym stanie, ale z których już nie korzystasz? Chcesz tanio kupić ładny, używany drobiazg: ubranie, książkę, biżuterię czy bibeloty? Chcesz pomóc lokalnym organizacjom i wspomóc działalność dobroczynną? Zapraszamy do pierwszego w Krasnymstawie sklepu charytatywnego.

Sklep charytatywny to forma wsparcia dla organizacji pozarządowych i prowadzonej przez nie działalności. Zajmuje się sprzedażą rzeczy używanych lub nowych przekazanych organizacji w akcie darowizny i jest prowadzony przez wolontariuszy. W związku z tym w ofercie sklepu jest bardzo wiele różnorodnych przedmiotów w bardzo przystępnych cenach. Podstawową zasadą działania sklepu dobroczynnego jest przekazanie całej zarobionej kwoty pieniędzy (po potrąceniu kosztów utrzymania sklepu) na cele charytatywne.

Idea sklepików charytatywnych pochodzi z krajów anglosaskich i przyjęła się już w większych miastach Polski. Tego typu sklepy działają z powodzeniem w Warszawie, Krakowie, Lublinie. My zakładamy pierwszy tego typu sklep w Krasnymstawie. Organizatorem jest Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, we współpracy z innymi lokalnymi organizacjami pozarządowymi: Fundacją Sanctus Nemus, Stowarzyszeniem Integracyjnym „Winda”, Krasnostawską Grupą Fundacji VIVA!, Stowarzyszeniem „Wspólny Krasnystaw”.

Mimo, że najczęściej towar w sklepie charytatywnym jest używany, trudno porównać go do znanych z polskiej rzeczywistości ciuchlandów. Różnią się celem dobroczynnym, a nie biznesowym. Rzeczy na sprzedaż przynoszą lokalni mieszkańcy. Ofiarowanie niepotrzebnych rzeczy zamiast wyrzucania ich na śmietnik przynosi korzyść środowisku, a jest też formą pomocy. W sklepach często pracują wolontariusze, na przykład seniorzy, którzy szukają ciekawego zajęcia na wolny czas. Każda tego typu placówka działa pod określoną marką organizacji charytatywnej. W prowadzonym przez nas sklepie dodatkowo będzie można kupić rękodzieło i przedmioty wykonane przez osoby niepełnosprawne.

Otwarcie nastąpi podczas pikniku, 15 lipca (piątek) przy ulicy Szkolnej 9, przy budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej, w godz. 14:00-17:00. Następnie sklepik będzie czynny w okresie wakacyjnym, od poniedziałku do piątku.

Można oddać rzeczy niepotrzebne w naszym domu, a także kupić ciekawe drobiazgi tym samym pomagając. Każdy drobiazg jest tutaj Skarbem serca! Zapraszamy!Wydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!