Przyroda

Ginące gatunki w sieci

Alicja Barcikowska 20 czerwca 2010 r.

cites_logo-600x347

Nielegalny handel ginącymi gatunkami zwierząt jest gigantycznym źródłem zysków. Jednocześnie, w wyniku tego procederu wielu gatunkom ptaków, ssaków, gadów czy płazów grozi kompletne wymarcie. Czy Polacy wspierają ten proceder?

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” opracowało raport dotyczący handlu okazami zwierząt zagrożonych wyginięciem na polskojęzycznych stronach internetowych. Autorzy publikacji przedstawiają obecną skalę tego zjawiska oraz odnoszą się do badań przeprowadzonych w latach ubiegłych.

Pierwszy raport powstał w 2004 r., gdy Polska weszła do UE. Od tamtego czasu bardzo wzrosła skala handlu i ilość gatunków, którymi handluje się w sieci. W trakcie rocznego monitoringu stwierdzono ponad 14 tys. ofert sprzedaży okazów CITES ( czyli objętych Konwencją o międzynarodowym handlu zagrożonymi wyginięciem gatunkami dzikich zwierząt i roślin , zwaną też Konwencją Waszyngtońską), a część z nich dotyczyła sprzedaży więcej niż jednego okazu. Łącznie na stronach objętych monitoringiem wystawiono na sprzedaż ponad 35 tys. okazów o szacowanej łącznej wartości 3 mln euro.

Legalność tych ofert jest często problematyczna, gdyż na podstawie skrótowych opisów w rodzaju „z papierami” czy „z dokumentami niezbędnymi do rejestracji” nie sposób stwierdzić, czy rzeczywiście dany okaz jest legalny. Jednak autorzy raportu zauważają, że nawet pojawianie się tak skrótowych informacji świadczy o wzroście świadomości sprzedających w zakresie obowiązujących przepisów dotyczących handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem. Zwracają jednak uwagę, że ze względu na gwałtowny rozwój tego handlu za pośrednictwem Internetu, konieczne jest zwiększenie kontroli tego zjawiska.

PTOP „Salamandra” na swojej stronie internetowej prowadzi również akcję skierowaną do potencjalnych nabywców chronionych okazów. Przed kupnem chronionego zwierzęcia ZAWSZE należy zastanowić się, czy rzeczywiście koniecznie chcemy wejść w jego posiadanie. ZAWSZE należy pamiętać, że przedstawiciele dzikiej fauny najlepiej wyglądają i czują się w swoim środowisku naturalnym. Nie kupując chronionych gatunków chronimy bioróżnorodność.

Kupując chronione okazy ZAWSZE upewniajmy się, że ich pochodzenie jest legalne. http://www.salamandra.org.pl/faq-cites/57-legalne-pochodzenie

Jeśli nie jesteś pewny, czy dany gatunek jest objęty ograniczeniami w handlu, możesz sprawdzić to w odpowiednim rozporządzeniu UE lub skorzystać z wyszukiwarki udostępnionej na oficjalnej stronie UE. http://www.salamandra.org.pl/bazagat

Więcej informacji: http://www.salamandra.org.pl/kampaniacites.html

Raport można pobrać ze strony http://www.salamandra.org.pl/publikacje/item/7.htmlWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!