Rolnictwo

Herbicyd Roundup powoduje celiakię i nietolerancję glutenu

Alicja Barcikowska 3 października 2014 r.

Crop-Dusting-Monsanto-Crops

Nowe badania wykazały, że najlepiej sprzedający się herbicyd na świecie jest związany z globalnym wzrostem zachorowań na celiakię, nietolerancję glutenu i zespół jelita drażliwego

Według badaczy z USA, dr Anthony Samsel i dr Stephanie Seneff, wzrost częstości występowania choroby zbiegł się ze wzrostem stosowania glifosatu (głównego składnika herbicydu Roundup). Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Interdyscyplinarna Toksykologia.

Naukowcy twierdzą, że jedna na 20 osób w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej cierpi na celiakię, która jest zasadniczo nietolerancją glutenu zawartego w zbożach. Celiakia jest chorobą przewodu pokarmowego, może prowadzić do uszkodzenia jelita cienkiego i zakłóca wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

„Nietolerancja glutenu jest rosnącą epidemią w USA i występuje coraz częściej na całym świecie” – stwierdzili naukowcy w swojej pracy.

Powszechne sadzenie genetycznie zmodyfikowanych roślin Roundup Ready zwiększyło wykorzystanie herbicydu. Technologia modyfikacji genetycznej Roundup Ready polega na zwiększeniu odporności uprawy (np. soi, bawełny) na herbicyd. Jeśli roślina jest bardziej odporna na herbicyd, daje to możliwość stosowania go w większej ilości niż normalnie. I tak się dzieje: tam, gdzie są uprawy GMO wzrasta użycie herbicydu. Niszczy on prawie wszystko co żyje, poza rośliną GMO Monsanto. Herbicyd ten stwierdzano już też w wodzie pitnej oraz we krwi osób mieszkających w rejonach upraw, nie mówiąc o rozległych szkodach powodowanych w środowisku naturalnym. Monsanto zarabia zarówno na sprzedaży nasion GMO, jak i herbicydzie Roundup.

Źródło:

Roundup herbicide linked to celiac disease and gluten intolerance, new study suggests

 Wydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!