Styl życia

Kraszczady – szlaki dla ekoturystów

Alicja Barcikowska 6 sierpnia 2016 r.

kraszczady

Nie znajdziecie tej nazwy na mapach, nie jest to oficjalne, geograficzne określenie. Kilkanaście lat temu trójka wędrowców, zapalonych turystów przemierzała nieuczęszczane szlaki okolic Krasnegostawu. Poprzez pagórki porośnięte lasami i ukryte w nich wąwozy lessowe, poprzez mozaikę pól zmieniających kolory z każdą porą roku, przemierzali teren przypominający małe Bieszczady. Byli to Zbyszek Soczyński, Janek Stomma i Stasio Rycyk. Oni to wymyślili nazwę Kraszczady, krasnostawskie Bieszczady.

Ta kraina jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej. Powietrze jest tu najczystsze na całej lubelszczyźnie! Najpiękniejszy widokowo, mocno pofałdowany teren, poprzecinany głębokimi lessowymi wąwozami, porośnięty malowniczymi laskami, znajduje się w okolicach Bobrowego, Kolonii Bobrowe, Olesina, Wielobyczy, Kolonii Wielobycz i Wielkopola. Najwyższe wzniesienie w okolicy Susznia ma 291 m n.p.m. Kraszczady obejmują obszary Wyniosłości Giełczewskiej po Działy Grabowieckie przez Skierbieszowski Park Krajobrazowy.

W pobliżu wije się meandrami dzika rzeka Wieprz, jej dolina stanowi obszar Natura 2000, który można podziwiać płynąc kajakiem. Blisko jest też ścieżka edukacyjna poprzez głębokie lessowe wąwozy w rezerwacie Wodny Dół. Wędrowcy znajdą również na swych szlakach wiekowe krzyże, przydrożne kapliczki, zabytki i ukryte źródełka, zwane kryniczkami.

Zapraszamy na ziemię krasnostawską!

Oto niektóre atrakcje, z których można skorzystać goszcząc u nas:

Stajnia Adrenalina

Zlokalizowana 4,5 km od Krasnegostawu, w Siennicy Nadolnej.

Oferuje: naukę jazdy konnej, zajęcia w Zagrodzie Edukacyjnej dla dzieci i młodzieży, wycieczki szkolne, zwiedzanie, ognisko, gry i zabawy. Klientom indywidualnym proponujemy biesiady przy ognisku, rodzinne oraz firmowe, przyjęcia urodzinowe dla dzieci, spotkania integracyjne. Wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży związane z końmi. W zimie kuligi z pochodniami i grzańcem, łyżwy i zabawy na śniegu.

www.stajniaadrenalina.pl

Galeria Pod Frasobliwym Aniołem przy pracowni artystycznej w Płonce

Prowadzą ją Dorota Kazimierczuk – artysta plastyk i Wojciech Kowalski – konserwator rzeźby

Specjalizują się w malarstwie na desce drewnianej,/pisaniu ikon/ malarstwie sztalugowym, własnym i na zamówienie, konserwacją malarstwa, rzeźby i ram do obrazów.

Prowadzą warsztaty z malarstwa, rysunku, rzeźby.

Galeria Pod Frasobliwym Aniołem Płonka 4, gmina Rudnik

galeriaplonka4@gmail.com

Artystyczna Stanica Rowerowa

Festiwal Wizji jest dorocznym plenerowym spotkaniem artystów zajmujących się malarstwem, fotografią, światłem, grafiką, rysunkiem, filmem, teatrem, modą czyli szeroko pojętymi sztukami wizualnymi. W czasie festiwalu uczestnicy organizują i biorą udział w warsztatach, wymieniają się doświadczenia, pomysłami, prezentują swoje dokonania, tworzą i szukają inspiracji oraz aktywnie odpoczywają. Festiwal odbywa się na początku wakacji w zabytkowy parku i dworze w Artystycznej Stanicy Rowerowej w Wierzbicy gmina Rudnik.

Wierzbica 24; 22-330 Rudnik

tel. 84 611 13 75

Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy Smak Fajsławic”

Prowadzi edukacyjny ogród ziołowy, a także warsztaty kulinarne i zielarskie.

Boniewo 43 Szkoła Podstawowa, gmina Fajsławice

tel.733837771 lub 725997143

Kanukam

Mobilna wypożyczalnia kajaków, działająca na terenie Izbickiego Przełomu Wieprza. Proponuje spływy kajakowe jako wspaniały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, który jest okazją do podziwiania unikalnej przyrody „dzikiej rzeki” Wieprz. Malownicze krajobrazy Natura 2000 stwarzają idealne warunki do turystyki kajakowej.

www.kanukam.pl, tel. 602 199 005, 603 630 290

Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo”

Oferuje: zajęcia edukacyjne dla dzieci plastyczne i taneczne.

Warsztaty tematyczne: kulinarne dla dorosłych, rękodzielnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych – hafciarstwo, wiklina papierowa, plecionkarstwo, warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Małochwiej Mały 32, gmina Krasnystaw Telefon: 721 982 592

www.malochwiejmaly.info.plWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!