Zdrowie i uroda

Kwiat czarnego bzu

Alicja Barcikowska 29 maja 2016 r.

bez czarny 2

Duży krzew bzu czarnego zakwitł mi tuż przed domem. Kwiaty czarnego bzu mają specyficzny, trochę mdły zapach, który w nadmiarze nie jest przyjemny, ale za to krzew pięknie wygląda z baldachami białych, drobnych, przypominających gwiazdeczki kwiatów. Ma też wiele pożytecznych zastosowań.

Jednym z moich ulubionych jest pomysł na herbatkę z kwiatów bzu: 3-4 baldachy kwiatów i pół umytej, pokrojonej razem ze skórką cytryny zalewamy wrzącą wodą w imbryku. Po lekkim przestudzeniu, dosładzamy miodem (ważne, żeby nie dodawać miodu do wrzątku, bo traci swe zdrowotne właściwości). Herbatka ma oryginalny smak, mnie bardzo przypadła do gustu i właśnie ją popijam. Dobra jest zarówno ciepła, jak i schłodzona.

Według Ellen E. Hopman, czarny bez należy do najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych. Każda część bzu ma właściwości lecznicze: od kory korzeni do delikatnych białych kwiatków i owoców. Napar z kwiatów, które jeszcze teraz można zebrać, to tradycyjny środek uśmierzający przy oparzeniach słonecznych. Kwiaty bzu dodane do kąpieli działają korzystnie na skórę i uspokajająco na nerwy. Napar z suchych kwiatów, zaparzanych przez godzinę, po odcedzeniu może być stosowany jako płyn uśmierzający przy podrażnieniach skóry. Rozszerza pory, zwiększa pocenie się. Napar ma też działanie wykrztuśne i łagodnie przeczyszczające. Nalewka alkoholowa z kwiatów bzu to z kolei lek na gorączkę, zapalenie płuc i odrę.

Przepis, jaki dostałam od koleżanki, na sok z bzu czarnego:

40 kiści kwiatu bzu czarnego
80g kwasku cytrynowego
4 cytryny
3 kg cukru
4l wody
Wodę, cukier i kwasek zagotować. Cytrynę pokroić ze skórką, włożyć do kwiatu i zalać gorącą zalewą. Codziennie przemieszać, zlać do butelek po 5 dniach.

Czarny bez jest pospolity na całym obszarze Polski. Jeśli ktoś ma ogród, warto mieć taki krzew u siebie, choć silnie się rozrasta. Jeśli zaś nie mamy ogrodu, z łatwością znajdziemy teraz kwitnące bzy przy polnych drogach, na skraju lasu czy w parkach.

Źródła:

Ellen E. Hopman Drzewa magiczne, drzewa lecznicze. Warszawa: Wydawnictwo AlfaWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!