Kultura i społeczeństwo

Maskotka mundialu: pancernik zagrożony wyginięciem

Alicja Barcikowska 13 czerwca 2014 r.

maskotka mundialu - pancernik

Pancernik kulowaty (Tolypeutes tricinctus) jest gatunkiem endemicznym w Brazylii, to znaczy, że nie występuje nigdzie indziej na świecie. Należy do rzędu szczerbaków i żywi się głównie mrówkami i termitami. Kiedy namierzy owady, do wykopanej dziury wkłada nos i łapie je lepkim językiem. Nie jest wielki – waży ok. 1,5 kg. Cechą charakterystyczną jest pancerz złożony z szeregów łusek kostnych pokrytych warstwą rogową. Chroniąc sie przed drapieżnikami zwija się w prawie idealną, twardą kulę przypominającą piłkę – nic dziwnego, że wybrano go na maskotkę mundialu. Niestety, nie chroni go to przed dwoma głównymi zagrożeniami: utratą siedlisk i myśliwymi, dla których jest łatwą zdobyczą.

Ten, zamieszkujący głównie wschodnią część Brazylii, gatunek, zmniejszył swą liczebność o ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich 10-15 lat. Został zaklasyfikowany jako „narażony na wyginięcie”. Znaczny spadek liczebności wynika z dużych strat w środowisku zwierząt – kolczastej sawanny (shrubland).

Jeśli uda się go ochronić, to jednak nie dzięki mundialowi. FIFA nie włączyła się finansowo w ochronę tego gatunku, choć ekolodzy z Brazylii proponowali m.in., żeby drobny procent ze sprzedaży maskotek przeznaczyć na ochronę pancernika. Maskotka, pancernik Fuleco mógłby chronić swój dziki pierwowzór. Dzięki temu w przyszłości mundial w Brazylii mógłby być jako pierwszy w historii łączony z uratowaniem od zagłady ginącego gatunku. Niestety, kolejny raz FIFA dała plamę, ignorując potrzeby ochrony środowiska.

Źródła:

World Cup’s Armadillo Mascot Facing Extinction

Słodziak tygodnia – pancernik Fuleco, maskotka mundialu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pancernik_kulowatyWydarzenia

P1240036

Bezpłatna sterylizacja psów i kotów w Krasnymstawie!

04/09/2018 - 15/09/2018
dzienziemi_25_KDK_v5

Dzień Ziemi w Krasnymstawie, 22.04.2018

22/04/2018
earth

Krasnystaw: Konkurs plastyczny „EKO-wyzwania i rozwiązania”

15/03/2017 - 10/04/2017
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!