Styl życia

Masz stresującą pracę? Wsiądź na rower!

Alicja Barcikowska 11 czerwca 2014 r.

relaks na rowerze

„Badania wykazały, że ludzie, którzy korzystają z roweru, aby dostać się z jednego miejsca w drugie, są na ogół także szczęśliwsi niż ci, którzy podróżują jakimkolwiek innym środkiem transportu.” powiedział główny autor badania, Eric Morris.

Naukowcy, korzystając z danych zgromadzonych przez Agencję Statystyk Pracy, oceniali występowanie takich odczuć jak szczęście, stres, ból, zmęczenie i smutek.

„Zrozumienie relacji pomiędzy tym, jak podróżujemy i tym jak się czujemy, umożliwia nam poprawę istniejących usług transportu, priorytetowe traktowanie wybranych inwestycji, a także teoretyzowanie i modelowanie kosztów i korzyści z podróży.” – powiedział Morris.

Badania zostały opublikowane niedawno w czasopiśmie Transportation. Zgodnie z ich wynikami, rowerzyści znacznie wyróżniają się na tle innych grup, gdyż jako jedyni generalnie uwielbiają jazdę. Po rowerzystach drugą najszczęśliwszą grupą byli pasażerowie samochodów, a dopiero trzecią ich kierowcy. Natomiast znacznie gorzej wypadły osoby podróżujące autobusami i koleją, klasyfikując się na końcu stawki i tym samym uzyskując tytuł najbardziej nieszczęśliwych podróżnych. Należy jednak pamiętać, że pociągi i autobusy są często środkiem dojazdu do pracy, co może wyjaśniać, dlaczego ludzie wybierający tę formę transportu są mniej szczęśliwi od innych.

Naukowcy wspomnieli, że są także inne czynniki, które mogą sprawiać, że rowerzyści tryskają dobrą energią: „Rowerzyści są zazwyczaj młodsi i zdrowsi fizycznie, a te cechy mogą mieć znaczny wpływ na wskaźnik szczęścia” – powiedział Morris w uniwersyteckim komunikacie prasowym. Warto też dodać znany fakt, że wysiłek fizyczny wzmaga wydzielanie endorfin – znanych jako hormony szczęścia, gdyż wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie. Samo to może powodować, iż rowerzysta jest najszczęśliwszym z podróżujących pojazdami ludzi. Może warto więc – jeśli istnieje taka możliwość – odstawić samochód/autobus i przesiąść się na rower, by zrelaksować się przed lub po stresującym dniu w pracy. Zyskamy na tym i my, i całe środowisko 🙂

Źródła:

Bicyclist Happier than Drivers, Train Riders?

Are bicyclists the happiest commuters on the planet?Wydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!