Kultura i społeczeństwo

Noah Strycker. Rzecz o ptakach

Alicja Barcikowska 25 sierpnia 2017 r.

slider_rzecz_o_prakach

Ksiażka pełna fascynujących historii i faktów o ptakach oraz o nas samych.

Ptaki od zawsze fascynują człowieka. Niektóre ich zdolności i zachowania nie znajdują odpowiednika u ludzi, tak jak słynny zmysł magnetyczny (gołębie i inne gatunki), formowanie ogromnych stad, w których ptaki latają synchronicznie (szpaki) i siła węchu u niektórych ptaków (sępnik różowogłowy). Jednak wiele pozornie niesamowitych wyczynów ptaków jest podobnych do umiejętności ludzi i można czerpać z tego ciekawą lekcję. Gniazdowanie kooperatywne u australijskich chwostek stanowi przykład ilustrujący, dlaczego ludzie są zwykle mili dla innych. Przykład oszałamiającej prędkości kolibrów służy jako ostrzeżenie przed konsekwencjami przyśpieszającego tempa naszego własnego życia. Sowy śnieżne potwierdzają, że nie wszystkich, którzy się włóczą, czeka zguba. Nawet kura domowa może nas czegoś nauczyć o naturalnym porządku dziobania, a albatros o romantycznej miłości przez całe życie.

Ptaki różnią się od nas pod wieloma względami, ale dużo nas też z nimi łączy. Ich potrzeby i zachowania są zaskakująco podobne do naszych. Każdy z rozdziałów tej świetnie napisanej książki zgłębia intrygujące zachowanie ptaków i skupia się na gatunku, który je uosabia (np. pamięć – orzechówka, samoświadomość – sroka, miłość – albatros). Jak pisze autor: Badając ptaki, ostatecznie dowiadujemy się czegoś o nas samych.

Noah Strycker jest przyrodnikiem, podróżnikiem i współredaktorem poczytnego w Stanach Zjednoczonych magazynu „Birding”. „Rzecz o ptakach” to książka zarazem pełna naukowo potwierdzonej wiedzy, jak również przyjemna i bardzo wciągająca lektura, której bohaterowie – ptaki – potrafią nieźle nas zaskoczyć.

Noah Strycker

Rzecz o ptakach

Wydawnictwo Muza

Warszawa 2017

tłum.M.RadziszewskiWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!