Nauka

Ocieplenie klimatu wzmoże uwalnianie gazów cieplarnianych z oceanów

Alicja Barcikowska 12 czerwca 2014 r.

Ocean

Oceany pełnią bardzo dużą rolę w procesie kształtowania klimatu Ziemi. W związku ze stale zwiększającym się stężeniem CO2 w atmosferze i wynikającym z tego globalnym ociepleniem, zmieniają się procesy zachodzące w oceanach. Szacuje się, że nie więcej niż 10% nadmiarowej energii zużywane jest na ogrzewanie atmosfery i gruntu oraz topnienie lodowców. Reszta ciepła gromadzi się w oceanie – większość w warstwie powierzchniowej (do głębokości 700 m), 30% w głębszych warstwach (Nauka o klimacie  ). Oceany wchłaniaja też dwutlenek węgla z atmosfery i w związku z tym wzrasta ich zakwaszenie (20 faktów o zakwaszaniu oceanów), co negatywnie wpływa na wiele organizmów ( Nadchodzą ciężkie czasy dla Nemo )

Najnowsze badania procesu, w jaki oceany wpływają na poziom dwutlenku węgla w atmosferze wskazują, że rosnące temperatury mogą pośrednio zwiększyć ilość gazów cieplarnianych emitowanych przez oceany.

Naukowcy przeanalizowali liczące 26 tysięcy lat próbki z rdzeni wiertniczych pobrane z Zatoki Kalifornijskiej, aby dowiedzieć się, jak zdolność oceanów do absorbowania CO2 z atmosfery zmieniała się czasie. W próbkach sprawdzono obfitość występowania elementów krzemu i żelaza, jakie znajdowały się w skamieniałościach maleńkich organizmów morskich, znanych jako plankton. To właśnie plankton absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery przy powierzchni oceanu. Żyjątka wbudowują pobierany węgiel w swoje organizmy, a potem umierając zabierają go na dno oceanu, oczyszczając tym samym powietrze z nadmiaru dwutlenku węgla.

Naukowcy odkryli, że okresy, w których wstępowanie krzemu w oceanie było mniejsze, wiązały się ze stosunkowo ciepłym klimatem, niskim poziomem żelaza atmosferycznego oraz zmniejszonym pochłanianiem CO2 przez oceaniczny plankton. Uczeni podejrzewali, że żelazo może mieć wpływ w procesie pochłaniania CO2 przez plankton, jednakże ostatnie badania pokazują, że brak tego żelaza na powierzchni oceanu diametralnie ogranicza wpływ także innych kluczowych elementów, które są niezbędne by plankton mógł absorbować węgiel.

Efekt ten jest spotęgowany zwłaszcza na Oceanie Południowym, Oceanie Spokojnym (w części równikowej) oraz na obszarach przybrzeżnych, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu poziomu CO2 w globalnej atmosferze.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu twierdzą, że ich badania jako pierwsze dokładnie ukazują złożony związek pomiędzy żelazem i innymi kluczowymi elementami, które biorą udział w regulacji CO2 w atmosferze przez oceany. Wyniki badań zostały zweryfikowane globalnymi wyliczeniami dla wszystkich oceanów. Praca została opublikowana w Nature Geoscience i otrzymała akceptacje oraz wsparcie Scottish Alliance for Geoscience Environment Society oraz Rady ds. Badań Środowiska Naturalnego.

Dr Laetitia Pichevin z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Edynburgu, która prowadziła badania, mówi: „Żelazo jest znanym, kluczowym składnikiem odżywczym dla planktonu, jednakże byliśmy zaskoczeni tym, na jak wiele sposobów żelazo wpływa na dwutlenek węgla wydzielany przez oceany. Jeśli ocieplenie klimatu obniży poziom żelaza na powierzchni wód, tak jak to miało miejsce w przeszłości, będzie to bardzo zła wiadomość dla środowiska. „

Podsumowując, mały poziom żelaza w wodzie będzie oznaczać spadek populacji planktonu, co z kolei osłabi mechanizm absorbcji z atmosfery nadmiaru dwutlenku węgla. W efekcie jego ilość zacznie wzrastać szybciej, co ponownie wpłynie na osłabienie plankton, tworząc zamknięte koło.

Źródła:

Warming climates intensify greenhouse gas given out by oceans

http://naukaoklimacie.pl/Wydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!