Kultura i społeczeństwo

„Pokot” polskim kandydatem do Oskara!

Alicja Barcikowska 10 września 2017 r.

slider_pokot

Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrali film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Pokot” to adaptacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Film w udany sposób łączy kilka gatunków: jest jednocześnie czarnym kryminałem, thrillerem, baśnią i satyrą społeczną – wszystko to przyprawione elementami niesamowitości i grozy.

Główną bohaterką jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko (Agnieszka Mandat). Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka, żyjąca na uboczu lokalnej społeczności wraz ze swoimi zwierzętami (archetyp czarownicy), jednocześnie zaangażowana w pomaganie innym (wpiera Dobrą Nowinę) oraz lubiana przez dzieci nauczycielka języka angielskiego. Akcja filmu rozpoczyna się, gdy tajemniczo giną jej dwa ukochane psy. A potem w okolicy zaczynają ginąć ludzie. „Pokot” wzbudził kontrowersje, gdyż jego głównymi negatywnymi bohaterami są myśliwi, będący jednocześnie prominentnymi członkami lokalnej społeczności: ksiądz (Marcin Bosak), prezes (Andrzej Grabowski), lokalny biznesman i właściciel fermy norek Jarosław Wnętrzak (Borys Szyc).

Więcej szczegółów fabuły nie zdradzę, żeby nie spoilerować tym osobom, które jeszcze filmu nie obejrzały.

Zwiastun:

Wielowątkowa fabuła, świetna gra aktorska, poruszanie trudnych tematów oraz piękno przyrody Kotliny Kłodzkiej, która staje się jakby jednym z aktorów i bohaterów filmu sprawiły, że „Pokot”został doceniony, zarówno tą nominacją do rywalizacji oskarowej, jak i wcześniej, gdy reżyserkę Agnieszkę Holland wyróżniono na Berlinale nagrodą Srebrnego Niedźwiedzia za „otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej”.

Jak stwierdził przewodniczący Komisji Oscarowej”»Pokot« to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. »Pokot« to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat.”

Mam nadzieję, że „Pokot” odniesie teraz miedzynarodowy sukces i dotrze do jeszcze szerszej publiczności.

Źródło:
http://www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/pokot-polskim-kandydatem-do-oscaraWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!