Możesz pomóc

Polska natura – patriotyzm i ekologia

Ekoprzewodnik 27 września 2017 r.

slider_skrzydla

Kiedy myślisz o polskiej przyrodzie, jakie masz skojarzenia? Żubr, orzeł, niedźwiedź, puszcza, jeziora i dzikie rzeki, mozaika pól, bociany… Polska natura stanowi wspólne dziedzictwo na równi z zabytkami architektury i sztuki. Możemy być dumni z naszej polskiej przyrody, a jednocześnie powinniśmy być świadomi, że wymaga ona ochrony.

Polska ochrona przyrody ma długą historię, niektórzy uważają, że jej początki sięgają czasów panowania królów Piastów. W XI wieku Bolesław Chrobry zabronił polowania na bobry na podległych mu terenach łowieckich. Od tego czasu królowie utrzymywali na dworach straż bobrowniczą i dbali o bobry, gdyż były one własnością królewską, ich eksploatacja monopolem, a skóry bobrów miały wartość obiegową w handlu wymiennym. Natomiast spisany w 1347 r. Statut Wiślicki, nadany przez Kazimierza Wielkiego, uznawany jest za najstarszy polski dokument dotyczący ochrony przyrody, gdyż wprowadzał kary za wyrąb dębów i innych drzew w cudzych lasach.

Z kolei w 1423 r. król Władysław Jagiełło w Statucie Wareckim wprowadził ograniczenia w wyrębie i eksporcie drewna cisowego, które było surowcem do konstrukcji łuków oraz ustanowił okres ochronny dla zwierzyny łownej trwający od 23 kwietnia do końca żniw.

To tylko niektóre z przykładów świadczących o tym, że idee ochrony przyrody mają w Polsce długi, historyczny rodowód.

Jednak nasza przyroda ponosiła też ogromne, spowodowane przez ludzi straty. Wielka, pierwotna puszcza, porastająca kiedyś większą część kraju, została wykarczowana, jej pozostałością jest Puszcza Białowieska. W 1627 r. zginął u nas ostatni tur. W 1989 roku, a więc jeszcze zupełnie niedawno, wyginął w Polsce drop, czyli piękny, duży ptak zamieszkujący obszary stepowe. Żubry, niedźwiedzie, wilki, łosie, orły i inne gatunki otarły się o wyginięcie na terenie kraju. W okresie odbudowy po II wojnie światowej i budowy polskiego przemysłu nie zwracano uwagi na koszty ekologiczne, zatruwano rzeki, powietrze. Także teraz przyroda Polski jest zagrożona, niestety również przez rząd i ministra środowiska (sic!).

Czy przyszłe pokolenia będą miały szansę spotkać na łące bociana, a idąc przez pola słuchać śpiewu skowronka i podziwiać w naturalnym środowisku łosia? Czy będą miały dostęp do czystej wody i powietrza nie skażonego smogiem? Czy będą mogły cieszyć się przebywaniem wśród drzew, obserwowaniem ptaków, motyli i żab? To zależy od naszych codziennych wyborów, tych małych i dużych. Każdy może pomóc chronić polską przyrodę i być z tego dumnym. Obrona przyrody może Polaków łączyć, ponad zwykłymi podziałami partyjnymi, czy podziałem na lewicę i prawicę. Ochrona środowiska, naszego dziedzictwa przyrodniczego jest wyrazem świadomego patriotyzmu.

Do tego nawiązuje symbolika grafiki „Polska natura”, zaprojektowanej przez Alicję Barcikowską i Tomasza Gorczycę. Husarskie skrzydła są znanym symbolem patriotyzmu, odwagi i zwycięskiej walki. Tu ich drzewce i pióra zamienione zostały w gałązki i liście wierzby. Wierzba to pospolite drzewo w Polsce, występuje u nas 28 jej gatunków. Charakterystyczna dla krajobrazu rolniczego i terenów podmokłych, jest ważnym elementem polskiej przyrody, ale też gospodarki i kultury. Jest drzewem niebywale żywotnym, potrafiącym odrosnąć dosłownie z jednej gałązki. Kiełkujące wczesną wiosną wierzbowe pędy z baziami są do dziś symbolem odrodzenia, nowego życia. Szum wierzb inspirował kompozytorów ludowych ballad, a także Chopina, zaś charakterystyczne sylwetki ogłowionych wierzb rosnących na polnych miedzach były i są nadal inspiracją dla malarzy.

Za skrzydłami widoczne są słoje drewna, które przypominają też linie papilarne. Napis „Polska natura” odnosi się zarówno do charakteru narodowego, jak i do przyrodniczego dziedzictwa polski, podkreślając związek obu tych elementów.

koszulka_ET2Koszulki z symbolem „Polska natura” dostępne są w cenie 55 zł + koszt wysyłki. Zamówienie na mail: ekoprzewodnik@wp.pl lub na profilu Earth Totem

Dochód przeznaczony na edukację ekologiczną Fundacji Sanctus Nemus.Wydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!