Budownictwo

„Ryś” – dofinansowanie do termomodernizacji domów jednorodzinnych

Alicja Barcikowska 8 października 2015 r.

14938-illustration-of-a-yellow-house-pv

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program Ryś, w którym wsparcie będzie udzielane w formie kredytów z dotacją, sięgającą nawet 40% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Ryś będzie dobrym rozwiązaniem dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy korzystają z węgla, jako paliwa do ogrzewania domu. Efektywność energetyczna dużej części domów jednorodzinnych jest bardzo niska, a prawie 70 proc. z nich jest ogrzewanych przy wykorzystaniu kotłów i pieców węglowych. Do tej pory w Polsce nie było programu termomodernizacji, który byłby skierowany bezpośrednio do tej grupy, mimo że domy jednorodzinne stanowią połowę wszystkich budynków mieszkalnych w kraju. Program Ryś jest więc pod tym względem przełomowy i ma przynieść duże oszczędności energii, poprawić komfort życia mieszkańców oraz przyczynić się do spełnienia unijnych standardów powietrza poprzez ograniczenie niskiej emisji.

Inwestor sam zadecyduje jakie prace modernizacyjne wykona, im bardziej będą one kompleksowe, tym wyższą dotację można będzie otrzymać. Najwyższa możliwa dotacja wyniesie 40 proc. przy kompleksowych inwestycjach, obejmujących ocieplenie ścian i dachu. W przypadku termoizolacji tylko niektórych elementów, a także zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czy odnawialnych źródeł energii, właściciel budynku dostanie 20 proc. dotacji.

Program jest skierowany do wszystkich podmiotów posiadających prawo własności jednorodzinnego budynku mieszkalnego – głównie osób fizycznych, ale również jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i innych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje, że wnioski o wsparcie będzie można składać od 2016 roku.Wydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!