Nauka

Syreni taniec w obronie rekinów

Alicja Barcikowska 19 czerwca 2014 r.

podwodna tancerka z rekinem

Każdego roku 100 milionów rekinów znika z oceanów, z czego duża część zostaje zabita z uwagi na swe cenne płetwy. Inne giną m.in. złapane w sieci, stając się ofiarami ludzkiej przemocy i lekkomyślności. Wiele ich gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Ekolodzy alarmują, że wymarcie tych drapieżników, od setek milionów lat znajdujących się na szczycie piramidy pokarmowej, spowoduje nieprzewidywalne zmiany w morskim ekosystemie, co będzie miało znaczący wpływ i także na człowieka. Ludzie są jednak przyzwyczajeni do innego obrazu tych zwierząt – mówi się nam i pokazuje, że należy się bać rekinów; że są bezwzględnymi, żądnymi krwi potworami, które atakują niewinnych ludzi i dlatego muszą zginąć. Taki mamy pogląd i kurczowo się go trzymamy, a strach powoduje, że wierzymy, iż rekin jest naszym wrogiem.

To właśnie ten strach przed atakami rekinów spowodował, że rząd australijski zatwierdził odstrzał tych zwierząt na terenie całego Zachodniego Wybrzeża Australii. Przez okres 3 miesięcy zostało zabitych już ponad 1000 rekinów, a Departament Środowiska Zachodniej Australii zamierza kontynuować wprowadzanie odstrzałów takich jak ten jeszcze przez najbliższe 3 lata. Odstrzał wprowadzono w odpowiedzi na szereg śmiertelnych ataków rekinów, jednak większość z zabitych ryb nie należy nawet do gatunków odpowiedzialnych za ataki na ludzi. Duża liczba rekinów poddanych eksterminacji znajduje się także pod ochroną jako gatunki odgrywające istotną rolę w utrzymywaniu zdrowego ekosystemu.Dużą niesprawiedliwością jest więc takie wyniszczanie populacji rekinów, co więcej, może to spowodować katastrofalne skutki na wiele lat, jeśli nie zostanie powstrzymane.

Syrena udziela lekcji

Hannah Fraser jest Australijką, która podjęła wyzwanie i postanowiła pomóc w zmianie negatywnego postrzegania rekinów. Fraser zanurkowała na dno oceanu, gdzie dała pokaz niezwykłego podwodnego tańca – otoczona przez grupę pływających wokół niej żarłaczy tygrysich!

Fraser jest znana jako podwodna modelka – tzw. prawdziwa syrena, niemniej jej niesamowity wyczyn pokazuje, że jeśli odsuniemy na bok strach i spędzimy trochę czasu próbując nauczyć się więcej o rekinach i rozumieć ich zachowania, wynik może być niesamowity.

Podwodny taniec z rekinami, jest częścią większej serii dokumentalnej o nazwie „Łzy Syrenki”, za jego realizację odpowiadają: fotograf i filmowiec Shawn Heinrichs, fotograf i znawca w dziedzinie rekinów Jim Abernethy oraz oczywiście – podwodna modelka Hannah Fraser. „Wszystkie z niesamowitych filmów krótkometrażowych i zdjęć jakie Shawn i ja zrobiliśmy powstały po to, by inspirować zmiany i powodować bezpośrednie działania dla ochrony oceanu. Dzięki połączeniu sił z Mctrax Media przy tworzeniu „Łez Syrenki” osiągnęliśmy nasz cel, otrzymując solidny środek, którym możemy dzielić się naszym przesłaniem dbania o ekosystem i jednocześnie w harmonijny sposób łączyć się z tymi wspaniałymi stworzeniami morskich” – mówi Hannah.Warto nadmienić, że jej taniec z żarłaczami tygrysimi wymagał ponad dziesięcioletniego doświadczenia we wstrzymywaniu oddechu, specjalnego szkolenia nurkowania oraz dogłębnej znajomości zachowania rekinów. Wszystkie te warunki Hannah spełniła z zadziwiającą łatwością.

„Gdy po raz pierwszy byłam w wodzie z żarłaczami tygrysimi czułam się bardzo niepewnie.” – przyznaje Hannah. „Jednak kiedy przywarłam do ramienia nurka i obserwowałam interakcje pomiędzy doświadczonymi nurkami, a rekinami, zaczęłam zdawać sobie sprawę, że żarłacze tygrysie są bardziej świadome, bardziej inteligentne i podatne na kontaktniż się spodziewałam.”

Nauka zrozumienia tych istot i tego, jak się wobec nich zachowywać, była zdecydowanie największym wyzwaniem, jakie stało przed Fraser, by mogła ukończyć swój niezwykły taniec. Respektowanie tych niemalże pięciometrowych drapieżników jest absolutnie niezbędne podczas zanurzania się w samym środku ich terytorium.

„Wydawało się, że bez wątpienia wiedzą, że nie należymy do ich menu. Po nauczeniu się ich zachowania, nie traktowałam ich już za zagrażające i straszne, jednak nigdy nie zapomniałam niebezpieczeństwa istniejącego w czasie przebywania w oceanie z jednymi z największych na świecie drapieżników.”

Większość ludzi boi się ataków rekinów, ponieważ brak im świadomości i zrozumienia tego jak działa umysł rekina. Z logicznego punktu widzenia, większość rekinów nigdy nie ma bezpośredniego kontaktu z ludźmi i vice versa. Więc gdy dochodzi do takiego spotkania, dla człowieka ważne jest, by wiedzieć co powoduję reakcję. Fraser wyjaśnia, że „zrozumienie tego, co powoduje, że rekin używa swych zębów, by sprawdzić lub zareagować na sytuacje, było częścią jej szkolenia, co ważniejsze, nauczyła się jak uniknąć wykonywania nieodpowiednich działań lub ruchów!”. Podjęte środki ostrożności zawierały „[unikanie] noszenia czegokolwiek w jasnym kolorze, ponieważ może to przyciągnąć wzrok i być wzięte przez pomyłkę za małą rybę, powodując omyłkowe ugryzienie.”

Prawdopodobnie jednak najwspanialszą i najbardziej niezwykłą częścią podwodnego tańca były momenty, w których dochodziło do kontaktu pomiędzy modelką, a rekinami – Hanna muskała ich płetwy i dotykała nosy. „Nauczyłam się, jak dotykać je w odpowiedni sposób, tworząc kontakt, z którym czują się komfortowo i – co jest bardzo niezwykłe- odkryłam, że one wprost kochają być łaskotane po nosie!”

Zmiana zaczyna się od Ciebie.

Obserwujac taniec Hanny możemy się nauczyć, że niezwykłe rzeczy mogą zdarzyć się, gdy uchylimy na bok nasz strach i obdarzymy rekiny szacunkiem, na jaki zasługują. Oprócz realizacji filmu, Hanna Fraser utworzyła też petycję apelując o zaprzestanie eksterminacji rekinów w Australii.

Hanna ryzykowała swoje życie, by chronić tysiące rekinów, my jednak nie musimy tego robić. Wystarczy podpisać petycję klikając w TEN LINK.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=43Z25E-CrQA]

Żródło:

The Mermaid Speaks: Why You Need to Take a Stand to Help End the Australian Shark CullWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!