Rolnictwo

Uprawy GMO i pestycydy podwajają zachorowania na raka

Alicja Barcikowska 3 września 2014 r.

Biotechnology-Engineer-Examining-Immature-Corn-Cob-GMO-Crop-Test

Raport Ministerstwa Zdrowia w Argentynie udokumentował niepokojący trend dla tych, którzy mieszkają w miejscach, gdzie intensywnie używane są pestycydy przy uprawie roślin GMO

Standardem międzynarodowym jest obliczenie zgonów na 100 tys. mieszkańców. Średnia zgonów na raka na prowincji Kordoba w Argentynie wynosi 158 na 100.000 mieszkańców, a w mieście Kordoba, stolicy prowincji, wynosi 134,8. Ale cztery dystrykty Kordoby mają znacznie wyższe wskaźniki śmiertelności na raka – między 216 i 230. Rejony te, zwane jako „Pampa Gringa” są najważniejszymi terenami rolniczymi w prowincji. Główne uprawy to soja, pszenica i kukurydza. Ogromne obszary zajmują uprawy GMO, do których stosuje się duże ilości pestycydów, zwłaszcza glifosatu (główny składnik Roundupu).

Oficjalne badania łączą stosowanie pestycydów – w szczególności glifosatu – ze wzrostem liczby zgonów na raka. Niestety władze są bardzo opieszałe we wprowadzaniu ograniczeń, które uderzyłyby w agroprzemysłowy biznes.

„Raport z Kodoby podsumowuje badania prowadzone na osiemnastu obszarach rolnictwa przemysłowego. (Wskaźniki zachorowań na) raka wystrzeliły jak rakieta w ciągu ostatnich piętnastu lat. Jednak rządzący nadal domagają się badań na temat czegoś, co jest już dowiedzione, by nie podjąć pilne działań w celu ochrony populacji. Istnieje wiele dowodów, że ten model rolnictwa ma konsekwencje dla zdrowia, mówimy o modelu przemysłowym, który jest ogromnym problemem dla zdrowia publicznego. ”

Sugestie dotyczące tego, jak chronić społeczeństwo, to wprowadzenie natychmiast zakazu oprysków z powietrza, zakaz zastosowania pestycydów w zasięgu 1000 metrów od domów i zaprzestania korzystania z chemikaliów rolniczych na obszarach miejskich. Ale jak wskazuje Lawrence Woodward, autor artykułu i edukator na temat GMO: „To mogą być wstępne środki mające na celu ograniczenie nadmiernego i ekstremalnego stosowania pestycydów, które porażają zdrowie Argentyny. Jedynym rozwiązaniem długoterminowym jest tylko zmienić intensywny, przemysłowy agrobiznes oparty o GMO, któremu Argentyna i inne kraje stały się oddane, a zamiast tego wdrożyć prawdziwie zrównoważone, ekologiczne alternatywy.”

Źródło:

Breaking: Report finds cancer deaths have doubled in Argentina’s GMO growing regions

 Wydarzenia

earth

Krasnystaw: Konkurs plastyczny „EKO-wyzwania i rozwiązania”

15/03/2017 - 10/04/2017
20_podglad

Dzień Ziemi w Krasnymstawie, 22.04.2017

22/04/2017
sp1

Zbiórka elektrośmieci w krasnostawskiej „Trójce”

24/10/2016 - 09/11/2016
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!