Biznes

Zamiast corridy sfinansują podręczniki

Alicja Barcikowska 15 sierpnia 2015 r.

byk

W hiszpańskim mieście Villafranca de los Caballeros postanowiono odwołać doroczne walki byków i użyć zaoszczędzone w ten sposób 18 000 euro na książki i przybory szkolne dla miejscowych dzieci.

Corrida była główną atrakcją miejscowej fiesty od ponad dziesięciu lat. Nowo wybrany burmistrz Julián Bolaños postanowił z tym skończyć. „To kwestia priorytetów” – powiedział. „Jest duże bezrobocie w mieście, a wiele osób po prostu nie ma pieniędzy, by kupić przybory szkolne dla swoich dzieci”. Ocenił, że miasto, które liczy 5200 mieszkańców, wydawało 18,000 euro by sfinansować coroczne wydarzenie.

Czy to początek końca walki byków w Hiszpanii? Wiele wskazuje na to, że szala przechyla się w końcu na korzyść przeciwników corridy. A to za sprawą wysokich wyników nowych partii lewicowych w ostatnich wyborach. Burmistrz Villafranca de los Caballeros jest jednym z nowo wybranych reprezentantów lewicy. Podobnie Manuela Carmena, nowa burmistrz Madrytu, tradycyjnego bastionu walki byków, zapowiedziała publicznie, że „ani jedno euro publicznych pieniędzy” nie pójdzie na finansowanie wali byków. W Walencji burmistrz Joan Ribó również stwierdził, że nie będzie pieniędzy by finansować wszystkie zdarzenia, w których byki są zabijane. W mieście Alicante gonitwa z bykiem, która tradycyjnie była częścią sierpniowego festiwalu, została zastąpiona wyścigiem kolarskim, a nowy rząd podał, że planuje wprowadzenie zakazu udostępniania gruntów komunalnych do walk byków od 2017 roku.
Jest bardzo możliwe, że bez wsparcia lokalnych władz i publicznych pieniędzy, korrida w końcu odejdzie w przeszłość.Ważne jest też, by uświadamiać turystów, by nie kupowali biletów na walki, gdyż to dla nich głównie torturuje się jeszcze byki.
Źródła:
Spanish Town Abolishes Bullfights in Favor of Books

Spanish bullfighting could be forced out of major cities as left-wing mayors campaign for a banWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!