Biznes

Zielona energia coraz popularniejsza!

Alicja Barcikowska 20 kwietnia 2014 r.

zielona-energia-coraz-popularniejsza

Prawie połowa nowo zainstalowanych generatorów energii elektrycznej to źródła odnawialne, do tego ceny energii wiatrowej i słonecznej gwałtownie spadają. „To powinno skłonić światowe rządy do wypracowania solidnego porozumienia klimatycznego” w przyszłym roku, mówi Achim Steiner, dyrektor Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP).

Ostatnio opublikowany przez UNEP raport pt. „Globalne Trendy w Inwestycjach w Odnawialną Energię”, ujawnia, że 44% wszystkich mocy wytwórczych zainstalowanych w zeszłym roku na całym świecie były to źródła odnawialne. To bardzo dobrze rokujący wynik, zwłaszcza pomimo 14 procentowego spadku inwestycji w odnawialne źródła energii oraz w energetykę w ogóle.

Polityka „zielonej” energii przechodzi bardzo szybkie zmiany. Chiny stały się tutaj światowym liderem, wyprzedzając nawet Europę, a w zeszłym roku zainwestowały aż 56 miliardów dolarów w jej rozwój! Europa natomiast, która przez ponad dekadę uchodziła za awangardę energii odnawialnej, obcięła inwestycje o 44 procent. Jedynym dużym wyjątkiem jest Wielka Brytania, której inwestycje wzrosły o 12 procent i to pomimo rządów partii konserwatywnej! Wydarzenie to ma także charakter symboliczny, gdyż po raz pierwszy Wielka Brytania wyprzedziła Niemcy, wdrażając takie projekty jak budowa gigantycznej morskiej farmy wiatrowej Westermost Rough.

Również w Japonii odnotowano wzrost inwestycji w odnawialną energię i to aż o 80 procent. Przyczynił się do tego boom na instalację paneli słonecznych, który zapanował, gdy zamykano kolejne elektrownie jądrowe po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku.

Według raportu, którego autorem jest Ulf Moslener z Frankfurt School of Finance & Management w Niemczech, korzystanie z zielonej energii zapobiegło w roku 2013 emisji 1,2 mld ton dwutlenku węgla do atmosfery. Pod tym względem największą rolę w segmencie zielonej energii odgrywają zapory hydroelektryczne, panele słoneczne oraz lądowe turbiny wiatrowe.

Koszt wytworzenia energii słonecznej spadł o 25% od roku 2009, energii wiatrowej o 53% w tym samym okresie. W rezultacie, wzrasta liczba projektów , które powstają bez żadnych dotacji. Co więcej, ceny akcji spółek zajmujących się „czystą energią”, które jak dotąd nieustannie spadały od początku globalnej recesji, w ubiegłym roku wzrosły o 54%.

To dobre wiadomości (pomijając wielkie zapory hydroelektryczne), gdyż najnowszy raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych (IPCC) stwierdza, że szybkie przejście na czyste źródła energii to konieczność, jeśli ludzkość chce uniknąć katastrofalnych skutków globalnego ocieplenia. Emisja z węgla, ropy i gazu musi się zmniejszyć od 40 do 70 proc. do połowy obecnego stulecia oraz zostać zredukowana niemal do zera w okolicach 2100 roku.

Źródło:

Almost half of new electricity is now clean and green

https://www.facebook.com/naukaoklimacieWydarzenia

plakat Europejskie Drzewo Roku 2019

Głosowanie! Krasnostawskie drzewo w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019!

01/02/2019 - 28/02/2019
industry-1752876_960_720

Apel do mediów: informujcie o globalnym ociepleniu

12/11/2018 - 31/12/2019
GO Krasnystaw 16.11.2018

Globalne ocieplenie – co nas czeka? – prelekcja w Krasnymstawie

16/11/2018
Więcej wydarzeń

Fundacja Sanctus Nemus

Fundacja Sanctus Nemus

Prześlij artykuł

Dodaj artykuł

Masz tekst, którym chcesz się podzielić?

Opublikuj go w EkoPrzewodniku!